Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Altın ve gümüş cilalama

İnsanların beğenilme, takdir edilme, sanatsal değerleri ve estetiği önemseme, süslenme ve ekonomik değerlerini koruma arzuları kuyumculuğun genel ekonomi içerisinde önemli bir sektör olarak yer almasına yol açmıştır. Kuyumcular, kıymetli metal ve taşları tasarım yaparak, bilimsel yöntem ve teknikleri kullanarak, özen, dikkat ve sabır göstererek takı haline getirirler. Sadekarlar tarafından tesviyesi yapılan ve mıhlamacılar tarafından taşları yerleştirilen takılar cilâ bölümüne gelir. Cilâ bölümünde takıların yüzeyleri çeşitli cilâlama araç ve gereçleri kullanılarak parlatılır. Takılara estetik bir görünüm ve cezbedici bir ışıltı kazandırılarak müşterinin beğenisi ve alma arzusu güçlendirirlir. Siz, bu dersi tamamladıktan sonra kuyumculuk alanında ihtiyaç duyulan cilâ yapma yeterliliğine ulaşacaksınız. Bu dersin sonunda kazandığınız bilgi ve becerilerle iş bulma ve kazanç sağlama şansınız artacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

berk polisaj makinası

kuyumculukta polisaj adı altında bulunan cila makinası iki bölmelidir.ilk olarak kıl fırça (zımpara izlerinin gitmesi için) yapılır daha sonra ise yüzeyi parlatma işlemi olan cila yapılır.ciladan sonra malzemenin iyi bir şekide yıkanması gereklidir çünkü polisaj yaparken malzemenin üstüne kimyasal maddelerle cila yapılır.bu kimyasal maddelerin malzemenin üstünde kalmaması için güzelce yıkanması gereklidir.

07-06-2010 08:58

  eda pırlanta taş

  beyaz renkli pırlanta taşlı bir altın küpem var ben taşın altın sarısı renginde olmasını istiyorum acaba olurmu

  04-01-2011 08:26

   sinanbozok

   eda hanım pırlanta taşınının başka bir renge bürünmesi mümükün değildir.yapmaznız gereken kapalıçarşı taraflarında bir taş satan firmaya gidip sarı renkli bir taşla pırlantanzı değiştirmeniz

   24-02-2011 15:35

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır