Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Alçı Vitray nasıl yapılır

Bu ders, alçı vitray sanatını öğrenmek isteyenlere ve bu alanda çalışacak kişilere yardımcı olmak için tasarlanmış; ders oluşturulurken alçı vitray tekniğinde kullanılan malzemeler ile uygulanan teknik yöntemler uygulama aşamalarının anlatmanın daha yararlı olacağı kanaatiyle hazırlanmıştır. Vitrayın en kısa tanımı, “Nakışlı cam, renkli camlarla yapılan eski tarz bezemeli ve süslü pencere”1 olarak belirtilmektedir. Diğer başka bir tanım ise, “Işıklı cam resmi sanatı, her şeyden önce renkli ya da renksiz cam parçalarından resim yapmak ve onları ışığın önüne yerleştirmekten ibarettir. Bu yerleştirmede mimariye uygunluk, dolayısıyla ışık düzeni iyi çözümlenmelidir.”2 diye ifade edilmiştir. Alçılı vitray, camları birbirine bağlama elemanı olarak alçının kullanıldığı bir tekniktir, çoğunlukla dinî mimaride kullanılmıştır “İslami mimaride, cami, medrese, saray, köşk, türbe ve benzeri yerlerin pencerelerinde süsleme elemanı olarak kullanılan alçı vitray tekniğiyle, Osmanlı döneminde çok güzel eserler meydana getirildiği bilinmektedir. Pencereye Türkler “gözenek” derlerdi. Selçuklular Farsça’dan alarak ‘”rovzen” demişler, sonraları Osmanlılar “revzen” diye adlandırmışlardır. Bugün bu revzen kelimesi, nakışlı cam veya Fransızca vitrail kelimesinden gelen (cam resim) karşılığı olarak kullanılmaktadır.”3 Alçı vitray tekniği, oldukça sabır isteyen ağır ve çalışma sırasında oldukça kirli, çok yorucu bir iştir fakat bütün bu zorluların dışında alanda çalışan vasıflı, eğitilmiş eleman eksikliği ve özellikle restorasyon alanında yoğun bir talebin olması iş imkânını artırmaktadır. Yurdumuzun birçok ilini ve hatta yurt dışını da görmenizi sağlayacak bir çalışma alanıdır. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda, camları birbirine bağlama elemanı olarak alçının kullanıldığı bir tekniği öğrenmiş olacaksınız. Tekniği kavramak için, planlı, sabırlı, titiz ve düzenli, kurallara uygun çalışmalar yapabilmeli ve bu derste hedeflenen yeterlilikleri kazanmanız sonucunda, imalat atölyeleri ve çeşitli vitray tasarım atölyelerinde iş bulmanızın kolaylaşacağını unutmamalısınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

zeki vergili alçı vitray

ben 11 yıldır restorasyon dan çalışmaktayım kalem işleri rölyef moderlemeleri ve alçı vitray işleri yaptım ve yapmaktayım ama en zevkli ve sabır isteyen alçı vitraydır özelikle restorasyon dalında uygun bir şekilde ve bir cok arkadaşlarıma öğretmeye calıştım ama beceremediler severrek başlıyorlar fakat sabır ve kabilliyet ister ben o yönden cok şikayetciyim...

13-04-2011 20:00

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler